KIZILAYKART Facebook


"Türkiye’de huzuru ve tedavimi buldum"KIZILAYKART Platformu üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Tamamlayıcı Sosyal Uyum Yardımı (T-SUY)” Projesi, ülkemizdeki en kırılgan durumda olan yabancı uyruklu kişilere destek ve umut oluyor. Adnan Bey ve eşi, ülkeleri Irak’ı terör ve iç karışıklıklar nedeni ile terk etmek zorunda kaldılar. Eşi ile birlikte Ankara, Keçiören’deki bir apartman dairesinde yaşayan Adnan Bey, çocukluğundan beri yaşadığı sağlık sorunlarının tedavisini Türkiye’de bulduğunu ve T-SUY’un tedavisinin devamlılığında ona destek olduğunu anlattı.


Komşularının verdikleri eşyalarla düzenledikleri evlerinde bizi ağırlayan Adnan Bey; “2014 yılında Musul’da yaşanan olaylar sebebiyle bir gün içinde evimizi ve ekmek kapımız olan arabamızı arkamızda bırakıp Suriye üzerinden Türkiye’ye geldik. Kendimi bildiğimden beri hastaydım, maddi ihtiyaçlarımızı ağabeyim ve ailem karşılıyordu. Çaresi bulunamayınca, hasta halimi de kabullenmiştim. Meğer o gün elimde sadece tek bir valizle, canımı kurtarmak için kaçarken, Türkiye’de gerçekten can bulacakmışım” diyor.


Türkiye sınırını geçince eşi Nejat Hanım ile ilk olarak Şanlıurfa’ya geldiklerini, daha sonra da Samsun’a geçtiklerini belirten Adnan Bey, “Çocuğumuz yok. O zamanlar hastalığımın nedeni de bilinmediği için KIZILAYKART’tan yararlanmıyordum. ‘Ankara’da tedavi görebilirsin’ dedikleri için bu şehre geldik ve tavsiye edenlerin ne kadar haklı olduğunu gördük” diye anlatıyor o günleri.

Ankara’da yapılan tahliller sonucu böbrek yetmezliği çektiğini öğrenen Adnan Bey’e yüzde kırk engelli raporu veriliyor. Doktorlarının, kesin tedavisi olmayan hastalığı için gün içinde altı kez değiştirilmesi gereken sonda tedavisi reçete ettiğini anlatan Adnan Bey, duygularını şöyle ifade ediyor:


“Türk doktorlarına müteşekkirim. Teşhis ve tedavi önerileriyle en azından kendi bakımımı sağlayıp ufak işlerimi yapabilecek kadar sağlığıma kavuştum. Ancak eczanelerde görebilirsiniz, sonda fiyatları son derece pahalı. T-SUY sayesinde aylık sonda ihtiyacımı karşılayabiliyorum. KIZILAYKART ile aldığım bu yardımı bize ulaştıranlardan Allah razı olsun.”


Türkiye’de yaşayan en kırılgan durumdaki birçok yabancının hayatlarını idame ettirmeleri için önemli rol oynayan T-SUY Projesi, Adnan Bey gibi, 350 binin üzerindeki yararlanıcıya yardım eli uzatabilmemize ve hayatlarına umut olabilmemize olanak sağlıyor.Bu web sitesi Türk Kızılay NakitTemelli Destek Programları Koordinatörlüğü tarafından hazırlanmıştır | Ankara, 2021